Driftsstatus for Spiir
På denne side kan du se aktuelle problemer i Spiir. Hvis du har spørgsmål eller oplever problemer der ikke er listet herunder, så skriv til os på support@spiir.dk
Spiir app
- Ingen kendte problemer, men hvis du oplever fejl så skriv endelig til support@spiir.dk
Banker
- [LØST] Dårlige tekster på poster fra SDC banker: Vi er opmærksomme på en fejl med SDC banker (bl.a. Lån & Spar Bank), hvor vi ikke modtager særlig brugbare tekster på især kort-betalinger siden 8. januar 2023.
- Vi har kontaktet SDC, som står for bankernes IT-systemer, og de er i gang med at løse det.
- SDC banker inkluderer: Lån & Spar Bank, og de fleste sparekasser
- SDC har netop meddelt, at de vil udbedre fejlen d. 5 februar. Vi kan desværre ikke få det til at ske hurtigere, da det er en fejl hos SDC.
- Opdatering 6. februar: Problemet er nu løst for nye poster. Vi arbejder på at få opdateret tekster på alle poster fra før 5. februar. Vi regner med det kommer til at tage et par dage før det er løst for alle brugere.
- Opdatering 7. februar: Problemet er nu løst for både nye og eksisterende poster. Hvis du stadig oplever dårlige tekster så skriv endelig til os på support@spiir.dk
- Status sidst opdateret 7. februar